Opalanie w ciążyWiele kobiet będących w ciąży zapewne zastanawia się jak wygląda kwestia opalania w trakcie ciąży. Mimo iż, słońce może mieć dobry wpływ na nasz organizm (między innymi aktywuje produkcję wit. D3, czy poprawia nam humor), jest też wiele czynników, na które trzeba uważać zażywając kąpieli słonecznych. 
Kobiety będące w stanie błogosławionym nie powinny się opalać, niezależnie od trymestru i zaawansowania ciąży, ze względu na to, że opalanie jest niezdrowe, zarówno dla ciężarnych jak i kobiet niebędących w ciąży.

Jakie niebezpieczeństwa grożą nam ze strony słońca? 

W czasie ciąży zwiększa się aktywność komórek zwanych melanocytami. Aktywność melanocytów zwiększa także promieniowanie słoneczne. Nałożenie się tych dwóch czynników może spowodować powstawanie na ciele przebarwień i plam. Aby zapobiegać powstawaniu plam na ciele oprócz używania filtrów i nakryć głowy warto także stosować dietę bogatą w kwas foliowy (dużo zielonych warzyw, pomarańczy). Jeśli plamy już się pojawiły istnieje duża szansa, że po ciąży samoistnie znikną. Jeśli jednak plamy nie znikają można zastosować specjalne wybielające kremy przeznaczone dla mam. 

Promieniowanie słoneczne może powodować także oparzenia oraz przyspiesza starzenie się skóry. Słońce jest także odpowiedzialne za procesy tzw. fotokarcynogenezy i fotoimmunosupresji. Fotokarcynogeneza to proces powstawania nowotworów na skutek promieniowania słonecznego, natomiast zjawisko fotoimmunosupresji może nasilać przebieg niektórych chorób np. tocznia rumieniowatego. 

Jak chronić się przed słońcem?

Jeśli jednak wiemy, że większą część dnia spędzimy na słońcu, należy się dobrze zabezpieczyć. Przede wszystkim zadbajmy o dobry filtr! Pamiętajmy, że nie wszystkie filtry chronią przed wszystkimi rodzajami promieniowania słonecznego. W sprzedaży są filtry organiczne (chroniące jedynie przez promieniami UVB) oraz filtry mineralne (chroniące zarówno przed UVA jak i UVB). Wybierajmy zatem filtry mineralne lub mieszane. Ważnym czynnikiem przy wyborze filtra jest także tzw. SPF czyli sun protection factor. Tutaj kierujemy się zasadą im wyższy tym lepszy! Nie oszczędzajmy na filtrach przeciwsłonecznych! Filtr należy nałożyć ok. 20 minut przed wyjściem z domy i nakładać ponownie co 2 h oraz po wyjściu z wody. 

Oprócz filtrów należy także zadbać o odpowiednie nakrycie głowy oraz odzież. Pamiętaj, żeby ubrania oraz bielizna był bawełniane i przewiewne, a buty dobrze dopasowane i wygodne.

Odpoczywaj w cieniu. Unikaj również przebywania na słońcu w godzinach "krytycznych" od godz. 11-16. 

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu! Absolutne minimum 1,5 litra wody!

Dbaj o siebie i Malucha mieszkającego pod sercem!Brak komentarzy

Prześlij komentarz