Dziecko, Matka i Depresja - Poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową. Moja recenzja.Narodziny dziecka, kojarzą się z radością i szczęściem. Wyczekiwany nowy członek rodziny ma zmienić wszystko na lepsze, rodzina staje się pełna. Mama i tata oczekują dzieciątka z nutką niepokoju, ale przede wszystkim dominuje uczucie szczęścia. Babcia i dziadek oczekując wnuczka czy wnuczki, dają rodzicom wiele rad i angażują się w czas przygotowań do przyjęcia oseska. 
A co, jeśli te radosne chwile wcale nie będą takie wspaniałe dla mamy? Co jeśli, przytłoczy ją smutek, bezradność, osamotnienie? Co zrobić, kiedy zamiast uśmiechu na twarzy świeżo upieczonej matki pojawiają się łzy smutku i rozżalenia? 

Trzymam w ręku poradnik stworzony przez Fundację Wemenders. Fundacja ta zajmuje się pomocą osobom cierpiącym na depresję, ich bliskim, rodzinom i pracodawcom. Widząc potrzeby kobiet cierpiących na depresję poporodową podjęli się stworzenia poradnika.
Książkę opracowały Joanna Kolenda oraz Manuela Serafin, natomiast dr Maja Polikowska Herman oraz mec. Paulina Sibilska konsultowały poradnik merytorycznie w dziedzinie psychiatrii i prawa.

Poradnik utrzymany jest w tonacji biało-czarnej. Tekst przełamują czarno białe rysunki, oddające charakter poszczególnych rozdziałów.Poradnik zawiera w sobie dużo ważnych informacji szczególnie dla kobiet i ich bliskich. 
W książce znajdziemy m.in. informację jak odróżnić depresję poporodową od innych zaburzeń emocjonalnych okresu okołoporodowego (rozpoczynając od znanego Baby blues przez psychozę poporodową do mniej znanych hipomanii poporodowej i zespołu stresu pourazowego). Informacje te są cenne również dla pracowników służby zdrowia, którzy nie mają wykształcenia psychologicznego. Ich obserwacja bowiem, może pomóc w szybkiej diagnozie i pomocy kobiecie, która cierpi na depresję. 


Z poradnika dowiemy się także, jakie są najczęstsze sytuacje stresowe dla kobiet po porodzie oraz kto jest narażony na depresję poporodową. Wiedza ta pozwoli wyodrębnić kobiety, u których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia depresji po urodzeniu dziecka. Dlatego ten poradnik jest tak cenny dla osób zawodowo pracujących z przyszłymi rodzicami oraz z kobietami w okresie okołoporodowym (położnych, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, doradców noszenia itd.) 

Oprócz typowych objawów depresji wyczytamy też jak wesprzeć kobietę chorą na depresję.
W poradniku autorki zawarły informacje na temat leczenia depresji poporodowej, dowiadujemy się, że oprócz farmakoterapii i psychoterapii duże znaczenie w leczeniu depresji odgrywa m.in. karmienie piersią, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, terapia światłem, akupunktura czy ziołolecznictwo.


Kiedy choroba nas zaskakuje, często nie wiemy gdzie powinniśmy się zgłosić aby uzyskać pomoc. Poradnik podaje nam całą listę miejsc i poradni, gdzie znajdziemy profesjonalną pomoc. 

W książce zawarto także informacje bardzo cenne dla bliskich kobiet, które cierpią na depresję. Przede wszystkim: Czego nie robić, aby nie przysporzyć większej ilości cierpienia matce oraz Aspekty prawne opieki rodzicielskiej podczas leczenia psychiatrycznego. 
Autorki informują także o tym, co powinni zrobić bliscy kobiety, jeśli nie jest ona zdolna do opieki nad dzieckiem. 

Zaskakującym rozdziałem jest część dotycząca Depresji poporodowej mężczyzn. 


Poradnik "Dziecko matka i depresja" jest kompendium wiedzy na temat depresji poporodowej. Z mojego punktu widzenia, każda osoba, mająca kontakt z kobietami i mężczyznami w okresie okołoporodowym, powinna zapoznać się z wiedzą zawartą w tej książce. 
Wiedza przekazana jest w sposób prosty, dlatego zrozumiała będzie dla laików psychologicznych czy psychiatrycznych. Znakomicie sprawdzi się dla bliskich, którzy nie wiedzą co zrobić i jak pomóc świeżo upieczonej mamie. 


Na koniec zdanie, która mnie najbardziej dotknęło: 
"Depresja jest chorobą śmiertelną (mogącą zakończyć się samobójstwem)" 

Kiedy wszyscy sobie uświadomimy prawdę płynącą z tego stwierdzenia to zrozumiemy jak poważna jest to choroba i jak ważna jest specjalistyczna pomoc dla osób cierpiących na depresję.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Depresji poporodowej i pomocy osobom chorym wejdź na:lub Facebook: Poradnik można zakupić na stronie www.isthis.org. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na bezpośrednią pomoc osobom z depresją i ich bliskim.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz